Klub Czułej Czytelniczki to wirtualny klub książki, który działa na Iskrze, Platformie Kreatywnych Kobiet od lipca 2022. Zimą ’23 otworzy się w formie subskrypcji dla szerszego grona Czytelniczek. Tutaj znajdziesz więcej informacji.

KSIĄŻKA PAŹDZIERNIKA 2023

„Wszystkie kwiaty Alice Hart” Holly Ringland

Wszystkie kwiaty Alice Hart Książka Października w Klubie Czułej Czytelniczki

„W drewnianym domu na końcu drogi dziewięcioletnia Alice Hart siedziała przy biurku pod oknem i zastanawiała się, jak spalić swojego ojca.”

Gdy jakiś czas później dom Alice rzeczywiście pochłania pożar, w którym giną jej rodzice i ukochany pies dziewczynka trafia pod opiekę June, babci ze strony ojca, o której istnieniu nie miała pojęcia.

June nosi koszule zapięte pod samą szyję i spodnie w kolorze khaki, pachnie miętą i whiskey, a na jej nadgarstku pobrzękują srebrne bransoletki ozdobione płatkami kwiatów osadzonych w breloczkach. Zabiera Alice na swoją plantację Thornfiled, gdzie od lat hoduje kwiaty i opiekuje się Kwiatami, czyli kobietami, które potrzebują pomocy i szukają schronienia.

Dziewczynka dochodzi do siebie pod opieką babci, odnajduje spokój i uczy się mowy kwiatów, języka którym od lat posługują się kobiety w jej rodzinie, żeby wyrażać swoje uczucia. Mijają kolejne lata, Alice dorasta, coraz bardziej zżywa się z Thornfield i kobietami żyjącymi i pracującymi na plantacji

A potem nagle bańka pęka.

Alice przez przypadek dowiaduje się, że June zdradziła jej zaufanie i nie mogąc jej wybaczyć ucieka w głąb kraju, na pustynię. Próbuje zacząć nowe życie, ale przeszłość i tajemnice rodzinne nie dają się tak łatwo pogrzebać.

„Wszystkie kwiaty Alice Hart” to osadzona pośród magnetyzujących australijskich krajobrazów porywająca opowieść o miłości, zdradzie, odkupieniu i historiach rodzinnych, które przemilczane naznaczają naszą teraźniejszość.

Wszystkie kwiaty Alice Hart Klub Czułej Czytelniczki

Na spotkaniu klubowym najdłużej rozmawiałyśmy o June, babci Alice, i zastanawiałyśmy się, czy możemy zrozumieć jej motywy i zachowanie, i czy byłybyśmy w stanie jej wybaczyć. Zgodziłyśmy się, że najtrudniej jest rozmawiać i dzielić ciężkimi doświadczeniami z najbliższymi nam osobami. Zachwycił nas język kwiatów i przepiękna oprawa graficzna książki.

Co czytać, oglądać i słuchać po „Wszystkich kwiatach Alice Hart”?

  • serial na Amazon Prime z rewelacyjną Sigourney Weaver w roli June ?
  • ścieżkę dźwiękową serialu skomponowaną przez Hanię Rani
  • fascynujący artykuł wiktoriańskim języku kwiatów, który był inspiracją dla Holly Ringland „The secret Victorian language that’s back in fashion”
  • nową powieśc Holly „The seven Skins of Esther Wilding” (czekamy na tłumaczenie!)
  • książki z kolekcji Klubu Czułej Czytelniczki w podobnym do kwiatów klimacie: „Gdzie śpiewają raki”, „Wielka samotność”, „Życie Violette” ?
  • rewelacyjną powieść, której akcja również dzieje się w Australii i dotyczy trudnej i traumatycznej historii rdzennych Australijczyków i zanikania ich języka: „Plon” Tary June Wich

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *