Klub Czułej Czytelniczki to wirtualny klub książki, który działa na Iskrze, Platformie Kreatywnych Kobiet od lipca 2022. Już jesienią otworzy się w formie subskrypcji dla szerszego grona Czytelniczek. Tutaj znajdziesz więcej informacji.

KSIĄŻKA LIPCA 2023

„Wielki krąg” Maggie Shipstead

Maggie Shipstead Wielki Krąg Klub Czułej Czytelniczki
„Wielki krąg” Maggie Shipstead Książka Lipca w Klubie Czułej Czytelniczki

„Wielki krąg” to EPICKA opowieść o Marian Graves, fikcyjnej pilotce, która zaginęła w 1950r. w trakcie próby zatoczenia wielkiego kręgu, czyli okrążenie Ziemi tak, żeby przelecieć nad oboma biegunami.

To, że Marian ginie wcale nie jest spoilerem, bo o tragedii owianej tajemnicą dowiadujemy się już na początku książki. W kolejnych rozdziałach cofamy się w czasie i poznajemy historię Marian od chwili, gdy jako niemowlę została uratowana (spektakularnie!) z tonącego statku, przez dorastanie w Montanie u wuja (niespełnionego artysty tonącego w długach), aż po dorosłość i szereg trudnych i nie zawsze rozsądnych wyborów, które ukształtowały jej życie. Życie nakręcane niezwykłą pasją do latania, którą odkryła w sobie, gdy po raz pierwszy wsiadła na pokład maszyny Curtiss Jenny.

Historia Marian przeplata się ze współczesną opowieścią o Hadley, młodej aktorce, która ma zagrać Marian w filmowej adaptacji zaginięcia pilotki. Rola, której założeniem było uratowanie reputacji Hadley i zapewnienie jej uznanie krytyków z czasem staje się dla niej dużo większym wyzwaniem, inspiracją i szansą na dotarcie do prawdy o życiu Marian.

„Wielki krąg” to rozłożysta i obszerna powieść (ponad 700 stron!), która wciąga i rozkręca się powoli, ale gdy już rozwinie skrzydła nie traci wysokości (sprytnie napisałam, nie? :)) ) – do samego końca zaskakuje i porusza. Lubię sięgać po takie książki właśnie latem, bo mam wtedy więcej czasu i przestrzeni w głowie, żeby całkowicie zatopić się w czytaniu. A w „Krąg” trzeba się właśnie zatopić, wgryźć i dać się wciągnąć historii do tego stopnia, żeby ryczeć na stronie 617, guglować wszystkie modele samolotów, którymi latała Marian i oglądać zdjęcia Lodowca Szelfowego Rossa.

Na klubowym spotkaniu zgodziłyśmy się, że najmocniejszą stroną „Wielkiego kręgu” są autentyczne, wyraziste i wielowymiarowe postacie (nie tylko pierwszoplanowe). Najwięcej rozmawiałyśmy o samej Marian i o tym, że potrzebujemy w powieściach kobiecych bohaterek, które nie obawiają się iść pod prąd, oddychać i żyć swoją pasją oraz otwarcie mówić o bezdzietności z wyboru i bronić swoich decyzji.

Krótko: „Wielki krąg” to epicka opowieść z mocnym, feministycznym przesłaniem, inspirująca i poruszająca z wciągająco rozpisanym tłem historycznym.

WARTO!

Ciekawostki:

  • Maggie Shipstead pisała Wielki Krąg pisała 7 lat (siedem!!)
  • pomysł na fabułę wpadł jej do głowy, gdy zobaczyła pomnik Jean Batten pierwszej pilotki, która przeleciała z SAMA z Anglii do Nowej Zelandii, a jednak nigdy nie było o niej tak głośno jak o latających mężczyznach
  • w trakcie pisania książki pracowała m.in. dla magazynu Outside i w ramach realizacji zlecenia udało jej się polecieć na Antarktydę – stąd pomysł na trasę lotu i miejsce zaginięcia Marian w powieści
  • Marian uczy się latać modelem samolotu Travel Air 6000 z 1927 r, bo dokładnie takim modelem udało się kiedyś lecieć samej Maggie w trakcie odwiedzin w muzeum lotnictwa w Montanie

I tak sobie myślę, że pisanie tej powieści musiało być kozacką przygodą.

Maggie Shipstead Wielki Krąg Klub Czułej Czytelniczki
„Wielki krąg” Maggie Shipstead Książka Lipca w Klubie Czułej Czytelniczki
Więcej propozycji książkowych i kolejne książki z KCzCz znajdziesz pod tagiem #KlubCzułejCzytelniczki na dole strony.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *