Klub Czułej Czytelniczki to wirtualny klub książki, który działa na Iskrze, Platformie Kreatywnych Kobiet od lipca 2022. Zimą ’23 otworzy się w formie subskrypcji dla szerszego grona Czytelniczek. Tutaj znajdziesz więcej informacji.

KSIĄŻKA SIERPNIA 2023

„Nasze winy” Louise Kennedy

"Nasze winy" Louise Kennedy Klub Czułej Czytelniczki
„Nasze winy” Louise Kennedy Klub Czułej Czytelniczki

Po irlandzku „Na Trioblóidí”, po angielsku „the Troubles”, czyli konflikt o podłożu etniczno-politycznym w Irlandii Północnej trwający od końca lat 60-tych do 1998 r. Ponad 30 lat zamieszek na ulicach, bomb podkładanych pod samochodami i w śmietnikach pobliżu sklepów, pubów i restauracji, i uzbrojonych żołnierzy na ulicach. To właśnie ten okres stanowi tło historyczne naszej Książki Sierpnia.

Rok 1975, przedmieścia Belfastu.

Cushla ma 24 lata, pracuje w parafialnej szkole i dorabia w rodzinnym barze, do którego wpadają na piwo katolicy, protestanci i żołnierze brytyjscy stacjonujący w okolicy. I pewnego dnia właśnie tutaj poznaje Michaela, żonatego protestanta koło 50-tki, adwokata, który specjalizuje się w obronie młodych mężczyzn walczących w szeregach IRA. I samo to już to wróży kłopoty, a fabuła dodatkowo zagęszcza się, gdy ojciec jednego z uczniów Cushli zostaje dotkliwie pobity, a ona bez wahania decyduje się zaangażować w pomoc jego rodzinie.

Na spotkaniu klubowym rozmawiałyśmy m.in. o Cushli i o tym jak potrzeba bycia zauważoną i kochaną pchnęła ją w ramiona zupełnie nieodpowiedniego człowieka. Zgodziłyśmy się, że jej związek z Michaelem od samego początku nie miał przyszłości, a na samym Michaelu nie zostawiłyśmy suchej nitki (chociaż zakończenie i tak niektóre z nas poruszyło). Doceniłyśmy obrazowy język autorki (i tłumaczenie!), dzieliłyśmy się fragmentami, które zaznaczyłyśmy w trakcie czytania i rozmawiałyśmy o kontekście historycznym „Naszych win” i o tym, gdzie szukać dalszych informacji, jeśli chciałybyśmy dowiedzieć się czegoś więcej o konflikcie północnoirlandzkim. Poruszyłyśmy też temat sytuacji kobiet w latach ’70-tych, tego, że jak były spychane na margines rodziny i społeczeństwa i postrzegane jako potrzebujące męskiego przewodnictwa.

Chociaż sama autorka mówi, że jej powieść, że to po prostu „love story” dla mnie jest to o wiele bardziej złożona historia. To poruszająca opowieść o codzienności w cieniu wiecznego zagrożenia, o życiu pozbawionym perspektyw, o winie, wstydzie, nienawiści, współczuciu i pasji.

Bardzo warto!

"Nasze winy" Louise Kennedy Klub Czułej Czytelniczki
„Nasze winy” Louise Kennedy Klub Czułej Czytelniczki
Więcej propozycji książkowych i kolejne książki z KCzCz znajdziesz pod tagiem #KlubCzułejCzytelniczki na dole strony.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *