Klub Czułej Czytelniczki to wirtualny klub książki, który działa na Iskrze, Platformie Kreatywnych Kobiet od lipca 2022. Zimą ’23 otworzy się w formie subskrypcji dla szerszego grona Czytelniczek. Tutaj znajdziesz więcej informacji.

KSIĄŻKA WRZEŚNIA 2023

„Wszystkie me daremne żale” Miriam Toews

Wszystkie me daremne żale Książka Września w Klubie Czułej Czytelniczki

Poruszająca, autobiograficzna historia dwóch blisko związanych ze sobą sióstr, z których jedna pragnie odebrać sobie życie.

Yoli jest młodsza, trochę chaotyczna i roztargniona, pisze książki, jest rozwiedziona i wychowuje dwójkę nastolatków. Parę lat starsza od Yoli Elf, jest międzynarodowej sławy pianistką i wydaje się mieć wszystko – kochającego partnera, ustabilizowane, dobre życie i pasję, która przynosi jej pieniądze. Ale to właśnie ona podejmuje decyzję, że nie chce więcej żyć. Gdy do Yoli dociera, że nie jest w stanie powstrzymać siostry, musi odpowiedzieć sobie na najtrudniejsze pytanie: czy będzie w stanie spełnić prośbę Elf i pomóc jej odejść.

Cytat, który ryje beret:

„Ona pragnęła umrzeć, a ja chciałam, żeby żyła, byłyśmy dla siebie wrogami, którzy się kochają”


W trakcie czytania milion razy pękało mi serce i jednocześnie prawie tyle samo razy śmiałam się przez łzy. To poruszająca  opowieść o miłości, depresji i o siostrzanej więzi. Trudna, a jednocześnie tak lekko i wciągająco napisana, że nie można się od niej oderwać. Słodko-gorzka i boleśnie prawdziwa historia o tych, którzy decydują się odejść i o tych, którzy zostają z pękniętym sercem, żeby żyć dalej.

Jedna z naj-le-psz-ych książek jakie czytałam w tym roku.

Na spotkaniu klubowym rozmawiałyśmy o emocjach jakie wywołała w nas decyzja Elf, o tym czy miała prawo prosić Yoli o pomoc i dlaczego to zrobiła. Dzieliłyśmy się przemyśleniami na temat eutanazji i postrzegania depresji i innych chorób psychicznych. Rozmawiałyśmy o tym jak trudno może być rodzinie i bliskim zrozumieć sytuację chorej osoby i jak można sobie w takiej sytuacji radzić.

To była spotkanie, które zostanie ze mną na długo.

Tak samo jak nasza Książka Września.

Wszystkie me daremne żale Książka Września w Klubie Czułej Czytelniczki
Wszystkie me daremne żale Książka Września w Klubie Czułej Czytelniczki

A na koniec podrzucam jeszcze polecajki Klubowiczek, które mogą Ci się spodobać, jeśli fabuła „Wszystkich mych daremnych żali” Cię poruszyła:

1. „Zanim się pojawiłeś” Joyo Moyes
2. „Nic nie oprze się nocy” Delphine de Vigan
3. „Wszechświat kontra Alex Woods” Gavin Extence
4. „W imię miłości. Opowieść o wielkim uczuciu w najtrudniejszych chwilach” Amy Bloom

Więcej propozycji książkowych i kolejne książki z KCzCz znajdziesz pod tagiem #KlubCzułejCzytelniczki na dole strony.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *