Klub Czułej Czytelniczki to wirtualny klub książki, który działa na Iskrze, Platformie Kreatywnych Kobiet od lipca 2022.

Książki, które trafiają do KCzCz znajdziesz również na Instagramie pod #KlubCzułejCzytelniczki

KSIĄŻKI SIERPNIA 2022

1. „Pestki” Anna Ciarkowska

Pestki

Pestki w skrócie: krótkie opowiadania, fragmenty z życia, dorastania, dojrzewania i dorosłości dziewczyny zaplątanej w sieć wymagań, oczekiwań i powinności utkanej przez bliskie jej osoby.

„Wszyscy składamy się z tego samego, a jednak ciągle próbujemy to skrzętnie ukryć przed innymi. Udajemy, że jesteśmy z mydła, gładkiej gliny, piasku albo kamienia. Pokryci warstwą werniksu, który zabija wszelki zapach, który nie rozciąga się i nie poci, nie kaszle, nie krwawi. Konserwuje nas cieniutką, błyszczącą warstwą pozoru, która dopiero na starość zaczyna pękać w zmarszczki. Wszystko jest dobrze, dopóki nic nie naruszy pierwszej warstwy obronnej: twardej powłoki podkładu i tuszu, balsamu, dezodorantu, lakieru do paznokci, perfumowanych wód. Potem jest druga warstwa koronkowej bielizny, ażurowych staników i korygujących rajstop. I trzecia: sukienki i spódnice, bluzki i rozpięte guziki.
Dopiero gdzieś w głębi, w małej kieszonce na piersi, a właściwie pomiędzy piersiami, pod żebrami, pod tkaniną mięśni, trzymam ostatni kawałek ciała. I wiem, że on żyje.”

Moje „Pestki” prawie całe składają się z pozaginanych na rogach kartek i zakreślonych zdań, do których wracam. Wiele rozdziałów jest odbiciem moich myśli, w wielu historiach mogłam się przejrzeć.

A Malinkę, przyjaciółkę narratorki, która doprowadzała mnie do szału, zobaczyłam w „koleżankach”, których tak naprawdę wcale nie chciałam mieć.

W trakcie spotkania Klubu Czułej Czytelniczki wspólnie doszłyśmy do wniosku, że Pestki powinny być lekturą. Uświadamiają jak głęboko mogą ranić bezmyślnie powtarzane utarte słowa i zwroty. I jak długo takie rany w nas zostają.

2. „Dzika Droga” Cheryl Strayed

Dzika Droga i śpiąca Florentynka

Dzika droga w skrócie: gdy jej świat rozpada się na kawałki Cheryl postanawia zresetować życie wyruszając (bez absolutnie żadnego przygotowania) na wędrówkę szlakiem Pacific Crest Trail.

Jedna z moich ulubionych książek. Autobiograficzna książka drogi i kultowy bestseller, do którego uwielbiam wracać.

Ta historia nie ma spektakularnych wlotów i upadków, bo naprawdę opowiada o wędrówce. Nie sięgaj po nią jeśli szukasz emocjonalnego rollercoastera. Cheryl doświadczona śmiercią mamy i rozpadem małżeństwa wyrusza na szlak. I po prostu idzie. Pisze o tym co widzi, kogo spotyka, co czuje i myśli. I jak zmienia się w drodze. Jak dojrzewa, uspokaja i wraca do miejsca, w którym znowu jest sobą.

A to, że Droga dzieje się w latach 90-tych (o czym czasem zapomina się czytając), w czasach, gdy mapy wciąż były papierowe i nie mogłaś nikomu wysłać pinezki ze swoją lokalizacją, dodaje jej jeszcze więcej surowego uroku.

Więcej propozycji książkowych i kolejne książki z KCzCz znajdziesz pod tagiem #KlubCzułejCzytelniczki na dole strony.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *