Przez parę pierwszych tygodni po adopcji Bolesława codziennie zapisywałam jak wyglądał nasz dzień, co przesłodkiego zrobił i czego się o nim dowiedziałam.

Mam w dzienniku takie zapiski:

“Nad ranem zaczęło grzmieć. Boluś obudził się, oparł łapy o tylną ramę łóżka i wystawił nos do góry. Wąchał powietrze wpadające do sypialni przez uchylone okno. Nie bał się. Obserwował.”

“Dziś zasnął między moimi nogami na podłodze w kuchni. Siedziałam po turecku na kafelkach i rozpakowywałam paczkę z wege spożywczaka. Wyminął karton, podszedł do mnie i zwinął się kłębek w zagłębieniu moich kolan. I zasnął. Tak twardo, że zaczął biegać przez sen. Zdrętwiały mi nogi, ale nie ruszałam się. Głaskałam go po uszkach i patrzyłam jak śpi”.

“Dziś pierwszy raz odpięliśmy Bolciowi smycz, żeby pobiegał z kolegą, którego poznał dzień wcześniej. Pobawił się z nim chwilę i wrócił do nas. Przybiegł rozrzucając łapy i uszy na wszystkie strony, z uśmiechniętym pysiem i błyszczącymi oczami. Wskoczył mi w ramiona i zaczął lizać po twarzy.”

Gdy wracam do tych zapisków wszystko mi się przypomina. Chłód kuchennych kafelków pod nogami, zapach świeżo skoszonej trawy w parku i szum deszczu za oknem w tamten burzowy poranek. Wspomnienia są wyraźne, moje, niezmienione przez inne spojrzenie innych i niezatarte. 

Chociaż zanim sięgnęłam do notesu prawie wcale ich nie pamiętałam.

Czas wypłukuje pamięć z dobrych wspomnień. Pozbawia każdą zwykłą-nie-zwykłą chwile kolorów, dźwięków, zapachów i uczuć, które jej towarzyszyły. O wiele łatwiej zachowujemy w sercu i w głowie trudne doświadczenia. Tragedie, o których chciałybyśmy zapomnieć. Dlatego właśnie tak ważne jest zatrzymywanie tych małych, z pozoru nic nie znaczących chwil w słowach. Notowanie ich w dzienniku, notesie, na luźnych kartkach trzymanych w szufladzie albo w nigdy niewysyłanych listach.

Bo właśnie z takich drobnych chwil jak z puzzli składa się nasze życie. 

aleks


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.