Klub Czułej Czytelniczki to wirtualny klub książki, który działa na Iskrze, Platformie Kreatywnych Kobiet od lipca 2022.

KSIĄŻKA LISTOPADA 2022

„Unorthodox” Deborah Feldman

Klub Czułej Czytelniczki Unorthodox
Unorthodox

Unorthodox skrócie: historia dorastania, dojrzewania i odnajdowania swojej prawdy i tożsamości w zamkniętej społeczności ortodoksyjnych Żydów Williamsburga.

Zacznę od tego, że książka jest zupełnie inna niż serial. Wchodzi zdecydowanie głębiej w temat życia w restrykcyjnej i kontrowersyjnej społeczności chasydzkich Żydów, nie owija niczego w bawełnę i obnaża szereg patologicznych sytuacji i zachowań, których doświadczyła autorka. Momentami trudno było mi ją czytać.

Deborah dorasta w oderwaniu od świata istniejącego poza nowojorskim Williamsburgiem. Nie ma dostępu do książek, telewizji, czy radia, nie ma kontaktu z rówieśnikami spoza żydowskiej społeczności, nie może używać języka angielskiego. Jej życie jest pełne zakazów i reguł, obowiązków wobec boga i społeczności (głównie mężczyzn) i skupia się na przygotowaniu do zamążpójścia i wydawaniu na świat dzieci. Mimo to, Deborah próbuje znaleźć swoją drogę. Chce się uczyć, poznawać „zakazany” świat, mieć więcej możliwości niż kobiety, pośród których dorasta. Długo wierzy, że po ślubie zyska większą wolność, ale spotykają ją jeszcze większe upokorzenia i cierpienie (scena w mykwie mnie rozwaliła :(( ). Wtedy postanawia uciec.

W trakcie spotkania w Klubie Czułej Czytelniczki długo rozmawiałyśmy o tym, jak trudno jest przeciwstawić się tradycji, rodzinie, religii, w której zostałyśmy wychowane. Wyrwać się i wybrać inne życie. „Unorthodox” to bardzo wartościowa, chociaż nie łatwa książka. Warto przeczytać.

Więcej propozycji książkowych i kolejne książki z KCzCz znajdziesz pod tagiem #KlubCzułejCzytelniczki na dole strony.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *