Książki i – wyjątkowo – seriale, które warto przeczytać, obejrzeć i o których warto mówić w ramach promowania i wspierania równości i solidarności w trakcie trwającego właśnie Miesiąca Dumy (Pride Month)

Lecimy!

Książki #PrideMonth:

Rozmowy z przyjaciółmi – debiut Sally Rooney, książka, którą przyćmili wydani rok później „Normalni ludzie”. Typowa Sally, opowieść snuje się leniwie, nie dąży do żadnej puenty, ot życie. Podobała mi się, bo jest motyw pisania i slamów poetyckich, które kiedyś uwielbiałam oglądać online.

Wierzyliśmy jak nikt, Rebecca Makkai – dwie płaszczyzny czasowe: Chicago 1985 rok i Paryż 30 lat później, historia opowiedziana z perspektywy dwójki przyjaciół Fiony i Yale’a, przyjaźń i codzienność w obliczu nieustającego zagrożenia i dyskryminacji. Ta książka jest nie-sa-mo-wi-ta. Ryje beret, otwiera oczy, boli, wzrusza. Zostaje w serduchu na dłużej.

Nieposkromiona, Glenonn Doyle – inspirujący zbiór obserwacji, prawdziwych historii i miłości, która wywraca świat na lewę stronę. Mam pozaznaczanych masę fragmentów.

Autobiografia Alice B. Toklas, Gertrude Stein – Gertrude głosem swojej wieloletniej partnerki Alice opowiada o życiu bohemy paryskiej lat 30-tych XX wieku (#gossipGirl). Podobno Hemingway obraził się po przeczytaniu „Autobiografii”. Ważne info dodatkowe: Gertrude kochała psy <3

Dziewczyna, kobieta, inna, Bernardine Evaristo – książka złożona z opowieści o kobietach w różnym wieku i o różnym odcieniu skóry, różnym pochodzeniu, i różnym spojrzeniu na świat i na miłość. Niektóre historie otworzyły mi oczy na sprawy, o których nigdy nie myślałam, inne ożywiły wspomnienia, a jeszcze inne były tak niezwykłe i „nowe”, że myślałam o nich długo po odłożeniu książki. Doskonałe tłumaczenie Agi Zano.

Targ mięsny, Juno Dawson – autorka książki jest brytyjską aktywistką transpłciową i pisze książki kategorii Young Adults. Targ jest o branży modowej, czyta się szybko, a historia Jany Novak, wciąga.

Złodziejka, Sarah Waters – Anglia, czasy wiktoriańskie, dwie zupełnie inne młode dziewczyny, których losy się łączą. Dopiero po przeczytaniu Złodziejki dowiedziałam się, że Sarah Waters jest autorka doktoratu poświęconego homoseksualnym bohaterom powieści historycznych.

Siedmiu mężów Evelyn Hugo, Taylor Jenkins Reid – kocham jak prawie każdą książkę Jenkins. I chociaż wielu jest tutaj mężczyzn, najbardziej ujęła mnie miłość Evelyn do kobiety.

Trans i pół, bejbi, Torrey Peters – porusza wiele ważnych kwestii w kontekście płci, miłości, seksu, związków i macierzyństwa. Chociaż nie czyta mi się jej łatwo, bo historia jest skomplikowana, to zdecydowanie lektura, po którą warto sięgnąć, żeby zrozumieć. Kropka. I również wielki ukłon dla tłumaczki Agi Zano.

Mam na liście do przeczytania:

  • Red, White & Royal Blue, Casey McQuiston
  • Moja znikające połowa, Brit Bennett
  • Małe życie, Hanya Yanagihara

Tutaj znajdziesz jeszcze więcej tęczowych książek.

Seriale #PrideMonth

Rozmowy z przyjaciółmi – na podstawie książki
Bo to grzech – fabuła trochę podobna do „Wierzyliśmy jak nikt”
Paris is bruning – nie serial, ale ważny dokument przybliżające kulturę ballroomów
Pose – kultura balowa w wydaniu bardziej glamour, świetni aktorzy i aktorki, zajebista, ciepła historia, kozacko oddany klimat lat ’80-tych.
Ru Paul’s Drag Race – ZAWSZE poprawia mi humor.

Nie oglądałam, ale mam na liście:

  • Heartstopper
  • Feel good
  • Legendary
  • Dickinson
  • Słowo na L i Słowo na L: Generacja Q

Co jeszcze dorzucamy do obejrzenia i przeczytania?


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *